Sorry, no posts matched your criteria.

Kako je nastala maskara i koje su najbolje: Tri brenda su pristupačna svima

Danas je maskara poznata kao proizvod za isticanje ljepote naših očiju, ali njena historija dokazuje da je nastala kako bi otjerala zle duhove i zlonamjernike. Kada govorimo o maskari, stari Egipćani su neizostavan dio priče. Koristili su kost i bjelokost kao aplikatore, te su miješali kohl s krokodilskim izmetom, vodom i medom kako bi stvorili prvu maskaru.

Oči su šminkali kohlom (kajal ili kohl je ime za jedno od najstarijih kozmetičkih sredstava na svijetu – crnilo za oči. Kajal se pripremao sitnjenjem antimonita na kozmetičkoj paleti, zatim bi se miješao sa ricinusovim uljem i nanosio na obrve i trepavice). Budući da su vjerovali kako su oči prozori duše, na taj način su ih skrivali ne bi li otjerali sve zle duhove i lošu energiju. Egipatski muškarci nosili su maskaru, kao i Egipćanke. Drevni crteži Kleopatre svjedoče kako su se maskara i slikanje tijela naširoko koristili za zaštitu, slavlje, rat i za smrt.

Iako je stari Egipat bio prva poznata era koja je koristila maskaru, tek je u viktorijansko doba 1830 -ih oživljena praksa produbljivanja i bogaćenja trepavica. Viktorijanske žene bile su vrlo formalne i provodile su sate kako bi se odijevale i uljepšale. Važile su za dive ljepote i znalo se da su vrlo tašte. Miješale su pepeo sa bazgom na vrućoj vatri, i tako stvarale prve smjese za maskaru, međutim, proizvodi se nikada nisu plasirali na tržište, pa tako ni prodavali. 1872.godine patentiran je vazelin, najistaknutiji sastojak maskare. Trebalo je proći mnogo godina da se počne koristiti u njenoj izradi. 1917., Eugene Rimmel stvorio je prvu pakiranu kozmetičku maskaru. Proizvedena je od mješavine nafte i praha crnog ugljena. Zanimljivo da se od tog perioda, neovisno o brendu, maskara zove još i rimel. Kasnije je T. L. Williams osmislio sličan proizvod za svoju sestru Mabel (i tako je rođena Maybelline maskara), da bi 1957. godine Helena Rubenstein kreirala tekuću i kremastu formulu u tubi s četkicom. Tako je počela era moderne maskare koju mi koristimo danas.

Foto credit:Pixabay

VODOOTPORNA MASKARA

Voljeli je ili mrzili, većina se žena okreće ovoj vrsti maskare na dan vjenčanja ili za bilo koji drugi poseban događaj kada su suze neizbježne. Prvi put je formulirana 1938. godine, ali je uzrokovala mnoge alergije na koži. Osim oštre hemijske reakcije vodootporne formule, truli miris bio je najnepodnošljiviji. 1960-ih godina nakon mnogih testova i izmjena formula na police je stigla sigurna vodootporna maskara. Revlon je 1958. predstavio prvi paket maskara u tubi sa četkicom sa spiralnim vrhom, da bi dvije godine kasnije izumio i maskare u boji; u nijansama ljubičaste i tamnozelene. Žene su u to vrijeme sve više praktikovale isticanje trepavica à la Twiggy. Bilo je to 1971. godine kada se na tržištu pojavila i kultna Maybelline Great Lash maskara na bazi vode, jedan od omiljenih beauty proizvoda i danas.

ODABIR MASKARE

Prilikom odabira uzmite u obzir svoj stil života i potrebe, a kad ste u nedoumici, birajte crno!

Clear- Clear maskare savršena su opcija za postizanje prirodnog izgleda, a također su i savršen alat za odvajanje trepavica. Prozirna maskara izvrsno djeluje kao sredstvo za njegovanje obrva; jednostavno njome pređite preko obrva, ostat će namještene i njegovane cijeli dan.

Crne i smeđe formule najpopularnije su boje maskara. Crna djeluje na sve, smeđa je dobra za manje definicije s najprirodnijim učinkom. Maskare u boji, poput plave, ljubičaste i kestenjaste, ulaze i izlaze iz mode. Iako mogu biti savršene za noćne izlaske, većina žena ipak najčešće bira crnu ili smeđu maskaru.

Kako je to radila Audrey Hepburn: Legenda kaže kako je slavna glumica toliko voljela šminkati oči, da je satima uređivala trepavice tako što bi prvo nanijela maskaru a potom bi po nekoliko puta raščešljavala svaku trepavicu posebno.

Na tržištu se nalazi mnogo brendova i mnogo maskara, no, ipak postoje maskare koje se izdvajaju po svojoj kvaliteti i za koje beauty stručnjaci masovno tvrde da su najbolje.

Lancôme Lash Idôle maskara: Podiže trepavice, naglašava ih i daje volumen.

Diorshow Iconic Overcurl maskara: Zahvaljujući pamučnom nektaru trepavice njeguje, čini mekšima, jačima i sjajnijima. Uz pomoć zakrivljene četkice postiže efekat dužih trepavica.

Guerlain Mad Eyes maskara: U njenoj recenziji se navodi kako nadograđuje volumen svake pojedinačne trepavice za 112%. Trepavice su gušće i duže.

Bobbi Brown Smokey Eye maskara: Posjeduje četkicu kojom se ujednačeno nanosi potrebna količina maskare na trepavice, dok njen suženi vrh ne zaobilazi ni najmanje dlačice. Ne sadrži parabene, ftalate, sulfate, sulfite ni gluten.

Rimmel Wonder’Full maskara: Zahvaljujući arganovom ulju kojeg ima u sebi njeguje trepavice te im daje volumen.

L’Oréal Paris Air Volume Mega maskara: Svojom kremastom formulom podiže i savršeno uvija trepavice. Biraju je mahom žene osjetljivih očiju.

Maybelline Lash Sensational Sky High maskara: Njome ćete postići volumen i izdužiti trepavice, i sve zahvaljujući ekstraktu bambusa, a zar to nije san svake žene?

Estée Lauder Double Wear Zero Smudge Lengthening maskara: S ovom maskarom postižete volumen, postojana je, neće se razmazivati niti iza sebe ostavlja grudvice.

Mac In Extreme Dimension Lash maskara: Radi sve što i njene prethodnice, a zahvaljujući savršeno dizajniranoj četkici dolazi do svih dijelova oka.

Chanel Le Volume de Chanel maskara: Trepavice čini gušćima i jačima. Jednostavno, savršena je!

Foto credit (naslovna): Loreal

NAPIŠI KOMENTAR

three × 3 =