Sorry, no posts matched your criteria.

Kako se učinkovito boriti protiv alergija na polen

Kihanje, začepljen nos, svrbež očiju, otežano disanje…, sve su ovo simptomi koje izaziva polen trave kod alergičara. Alergija na polen, poznata i kao peludna groznica ili sezonski alergijski rinitis, vrlo je česta i može značajno utjecati na kvalitetu života. Prepoznavanje simptoma i poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite ključno je za njeno  ublažavanje.

Kako prepoznati alergiju na polen?

Simptomi alergije na polen variraju od osobe do osobe, ali najčešći uključuju:

  1. Kihanje: Često kihanje, posebno ujutro, može biti znak alergije na polen.
  2. Curenje nosa: Prozirna, vodena sekrecija iz nosa često je simptom.
  3. Začepljen nos: Nos može biti začepljen, što otežava disanje.
  4. Svrbež: Svrbež u nosu, grlu, očima i na koži je čest simptom.
  5. Crvenilo i suzenje očiju: Oči mogu biti crvene, suzne i nadražene.
  6. Kašalj: Suhi kašalj može biti prisutan zbog nadraženih dišnih puteva.
  7. Umor: Stalni simptomi mogu uzrokovati umor i osjećaj iscrpljenosti.

    Foto credit: Pixabay

Kako se zaštititi od alergije na polen?

Postoji nekoliko učinkovitih strategija za zaštitu od alergije na polen:

  1. Praćenje peludnog kalendara: Informirajte se o sezoni cvjetanja biljaka na koje ste alergični. Peludni kalendari i aplikacije mogu vam pomoći da pratite nivo polena u zraku.
  2. Izbjegavanje aktivnosti na otvorenom: Pokušajte izbjegavati boravak na otvorenom ujutro kada je koncentracija polena najviša. Planirajte aktivnosti na otvorenom za kasnije sate kada je on na nižem nivou.
  3. Korištenje zaštitnih naočala i maski: Nošenje sunčanih naočala može pomoći u smanjenju kontakta polena s očima, dok zaštitne maske mogu spriječiti ulazak polena u dišne puteve.
  4. Održavanje čistoće doma: Držite prozore zatvorenima tokom sezone visokog nivoa polena i koristite pročistače zraka s HEPA filterima. Redovno čistite kuću kako biste smanjili nakupljanje polena.
  5. Tuširanje i presvlačenje: Nakon boravka vani, odmah se istuširajte i presvucite kako biste uklonili polen s kože i odjeće.
  6. Korištenje medicinskih preparata: Antihistaminici, dekongestivi i nazalni sprejevi mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Posavjetujte se s liječnikom kako biste odabrali najprikladnije lijekove. Ne izigravajte doktora na svoju ruku, osim ako niste 100 posto sigurni u ono što uzimate kao prevenciju.
  7. Imunoterapija: Za osobe s ozbiljnim alergijama, imunoterapija (alergenske injekcije) može biti dugoročno rješenje koje smanjuje osjetljivost na polen.
  8. Prirodni načini ublažavanja simptoma: Pijenje puno tekućine, konzumacija meda lokalnog porijekla i korištenje slane otopine za ispiranje nosa mogu pomoći u smanjenju simptoma.

Važno znati!

Na početku napada simptomi peludne groznice su uglavnom podnošljivi. Tablete kortizona treba da se prepisuju samo u slučaju većeg napada.

“Naprimjer, kada postoji jaka poteškoća s disanjem i nepodnošljiva iritacija. Ponovljene doze kortikosteroida pospješuju pojavu opasnih nuspojava: hipertenzije, dijabetesa ili čak osteoporoze”, upozorava pulmolog i alergolog Mediha Erllaffi te preporučuje lokalne alternative kao što su sprejevi za nos i bronhije na bazi kortizona.

Zaključak

Alergija na polen može biti izazovna, ali s pravilnom strategijom možete značajno smanjiti njen utjecaj na vaš svakodnevni život. Prepoznavanje simptoma i poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite ključni su koraci u borbi protiv alergije. Ako simptomi postanu ozbiljni ili nepodnošljivi, uvijek se obratite liječniku za profesionalni savjet i liječenje. Konačno, kaže Madiha ne pokušavajte liječiti svoje alergije u izolaciji, ciljajući samo na simptome prehlade, već vodite računa o cijelom tijelu.

“Neke alergije ponekad nestanu same od sebe kada poboljšate svoj način života. Kvalitetnijim spavanjem , ishranom i fizičkom aktivnošću sistem vraća ravnotežu i koriguje određene poremećaje kao što su alergije”, rezimira ona.

Foto credit (naslovna): Pixabay

NAPIŠI KOMENTAR

5 × four =